AI - dvojčata, která se narodila v Praze, ovšem ne ve stejnou chvíli. Tam také žijí. Fotografii vystudovali na FAMU, teorii kultury na Karlově Univerzitě. Pracují vždy tam, kde je jim libo. A to by asi tak z oficialit stačilo.

K práci rádi používají Cameru Obscuru. Proč? Prachsprostá vypočítavost! Robert Capa totiž objevil, že život fotografa se vejde při součtu všech expozičních časů toho nejlepšího do několika málo minut. Na expozici jediného záběru Camerou Obscurou je někdy potřeba i několik hodin... Fotografická Věc Makropulos.

Na počátku byla toulavá noční krabice od bot. Černá. Uprostřed ulice. První dámská Obscura, které A ještě nevystřelila dírku-objektiv frajersky vzduchovkou. To přišlo až později. I to pak pracně doháněl přesným sčítáním nepřesných čísel a složitými konstrukčními metodami. Ne vždy zcela úspěšně. Krása je asi přece jenom v jednoduchosti! Do současnosti stvořili AI přibližně 50 Obscur nejrůznějších tvarů a provedení. Všechny mají své jméno, mnohé z nich i přezdívku.

I miluje práci se stativem A ho nenávidí. Zásadně fotí z ruky. Její dosavadní rekord činí 23minut 18vteřin - při cloně 512 nic mimořádného. Určitě se ho pokusí ještě překonat.

Jako transportní prostředek pro pohyb krajinou za záběrem je nejlepší kolo. S torpédem. Dokonce je na něm i místo pro stativ. Pouze pro I pochopitelně. Nesmí ale cestou ztrácet, co naložil. Poučila ho zastávka na koupadle u řeky Otavy. Ztracená Obscura byla navíc v pouzdře od drahého objektivu. Po potupném 15km návratu (už za soumraku) samozřejmě u řeky nebylo více ani odpoledního tlouštíka ani pouzdra. No co, jeden by se nezachoval jinak a činit kulturní osvětu je záslužné.

P.S. Kdyby to někomu bylo málo či moc, může se směle překliknout na AI (ko)MERZ stránku, kde najde více či méně: www.archphoto.cz

kontakt: aiphotography@seznam.cz

 

AI - atomic twins born and living in Prague, Czech Republic.

Education: Photography - FAMU Art Academy, Prague; Theory of Culture - Charles University, Prague

Philosophy: There is a secret world hidden to our eyes. It´s been always so. Only few can enter. AI capture many images with pinhole camera to look at least into. That simpliest optical principle allows them to explore every gap of reality. It´s the bridge between visible and invisible! AI do not respect any visual limits. They are never tired enough to dig out forgotten treasures. AI’s work shifts from hyper realistic compositions to pure abstraction that lies on the very edge of photography.

Backround: After a short period in advertising AI decided to be fully active in the field of fine art photography. They are selling their photos in several galeries (not very important ones) and to private colectors (that´s better). Anyway, they achieved to place few photos to MoMA SF (the real succes). Apart of selling their fine art pictures AI make their living by taking pictures of architecture. www.archphoto.cz

Prices: $300 to $1200. Signed and framed in limited editions of 10 or 15

contact: aiphotography@seznam.cz